Web Sitemize Hosgeldiniz. Kaliteli ve en uygun fiyata hizmet almak icin bir telefon kadar
yakin TNCL Adres ve Telefon bigilerimiz
Merhaba!

Blog

Bina Temizliği Kriterleri

15 Nisan 2014  |  Gebze Tncl  |  0 Yorum

Yaşadığımız binalar için çok önemli bir hizmet olan bina temizliği hizmeti sadece bize zaman kazandırmaz, ayrıca zamanımızı ayırsak dahi erişemeyeceğimiz bazı bölgelerin özel mekanizmalar yardımıyla temizlenmesini de sağlar. Buna göre müstakil evler dışında genellikle günümüzde kimsenin kendi bireysel yaşam alanı dışındaki bölgelerin temizliğini kendi yapmadığını da görmekteyiz. Bu duruma paralel olarak büyüyen bir iş kolu olan bina temizliği sektörü artık işyerleri olsun ortak alanlar olsun temizlik ihtiyacı hissedildiğinde aranan hizmet sağlayıcıları konumuna gelmiştir. Bu iş kolu bünyesinde verilen hizmetin kelime anlamı olarak binanın topyekün temizliği anlaşılsa da genellikle bina temizliği denilince daha zor ve hizmet gerektiren bölüm olan dış cephe ve cam temizliği de ayrı olarak akla gelebilmektedir. Bu alanda yapılan temizlik hizmeti yükseklik unsurunu da içinde barındırdığı için özel mekanizmalara ve malzemelere ihtiyaç duyabilir.

Bu özellik üzerine bir bina temizliği hizmeti alacaksak dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Buna göre özellikle yüksek noktaların temizliği özel bir program içinde gerçekleşir. Dış cephede kullanılan malzemenin ntieliğine göre belirlenecek temizlik yolu ve malzemelerinin ardından bina girişleri ve taşlı bölümler temizlenerek parlatma işlemleri yapılır .Binanın dış görünüşüne olumlu etki yapması beklenen bu temizlik faaliyetinde eğer camekanı bir bölüm var ise buralara özel bir mekanizma yardımıyla işçiler tırmanır ve her bir bölüme özel olarak ilgi gösterir. İç bölümler olarak özellikle tuvalet, banyo, yemekhane gibi alanlar hijyen kurallarına son derece bağlı olarak temizlenir ve uzun süre bu şekilde kalmalıdır. Aksi halde ortak kullanım alanları olan bu yerlerden birçok kişiyi etkileyecek hastalıkların yayılması kaçınılmaz olabilir. Bununla beraber topyekün bir temizlik faaliyeti yapılacaksa örnek olarak yapılacak bir ilaçlama faaliyetini de seçenek olarak verebiliriz. Bu gibi durumlarda binanın bell bir süre için boşaltılması gibi durumların da gözününe alınması gereklidir. Son olarak bina temizliğinde temizlik kalitesini belirleyecek unsurlardan bazılarını verecek olursak : temizlik maddelerinin ölçüleri, malzemeye uygunluğu, maliyetleri, yüzey türleri, binanın alan genişliği, dış yüzey yüksekliği, özel mekanizmalar, suyun sertlik derecesi, işlemin planlanması, işlem süresi, kaç kişinin kullanılacağı, özel ilgi gösterilecek alanların iş bölümünün yapılması gibi detayları verebiliriz.


Bina Temizliği


Yaşadığımız mekanlar için çok önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir durum olan bina temizliği, hayatımızın işleyişi açısından ve sağlığımız açısından seviye artırıcı veya düşürücü bir etkiye sahiptir. Bu yüzden kendimizden başlayarak evimizin tamamına ve dış mekanlara kadar temizlik seviyesinin yüksek olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz gerekir. Bu amaçla yapılan işlemlerin en önemlilerinden biri olarak yaşadığımız binaların temizliği örnek gösterilebilir. Sadece evlerimiz değil günlük hayatımızda içinde bulunduğumuz işyerleri, mağazalar, ortak kullanım alanları vb. binaların da temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir.

Temizlik ihtiyacı duyan yapılardan önemli bir tanesi olan yaşadığımız mekanlar için verilen hizmetlere bakacak olursak, bu hizmeti sadece iç veya dış temizlik olarak değil binanın topyekün halde temizlenmesi olarak düşünmememiz gerekir. Buna göre bina temizliğinin anlamı olarak çoğu kişinin aklına gelen binanın dışarıdan ve özellikle camlarının temizlenmesi kavramı pek doğru değildir. Bina temizliği, genel bir temizlik hizmetidir ve birçok uygulamanın beraber yapılması gereklidir. Buna göre bir apartmandan örnek vereceksek o binanın dış cephesinin temizlenmesi, dışarıdan camlarının temizlenmesi, dış kapıların temizlenmesi ve iç kısımların (merdivenler, iç duvarlar, daire kapılarının dış kısımları ve eşikleri) temizlenmesi bir bina temizliğinin parçalarıdır. Daire sahiplerinin kendi bireysel alanlarını temizlemeden sorumlu olduklarını da belirtirsek bu sayede yaşanılan binanın komple temizliği sağlanmış olur. Ancak özellikle bu tarz binalarda veya iş merkezlerinde yapılan iç temizliğin kolayca yapılabilmesi ve bunun yanında dış mekan temizliği için yüksek yerlere çıkılması ve bu amaçla da özel aletler kullanılması bu işi daha önemli bir durum olarak göstermektedir. Bu durum haliyle gerçektir çünkü iç mekanların isteğe bağlı olarak temizliğinin yapılabilmesinin yanında dış etkenlere çok daha sık maruz kalan ve temizlenmesi özel bir mekanizmadan yoksun olan büyük camekanların veya dış duvarların temizlenmesi diğer kısımlardan ayrı olarak ayrı bir hizmet şeklinde de verilebilir. İşyerlerinde veya alışveriş merkezlerinde de genellikle genel alanların temizliğinden sorunlu olan bir temizlik ekibinin bulunması sebebiyle bina içi temizliği düzenli olarak yapılabilen bir işlem olmuştur.

Yapılacak iç ve dış bina temizlikleri ile binanın öncelikle dış görünüşü çok daha parlak ve dikkat çekici olacaktır. Bununla beraber içerisinde çalışanların veya yaşayanların gözlerinde büyütebilecekleri bu işlemlerin işinde ehil olmuş kişiler tarafından görülmesi ile çok daha sağlıklı, nitelikli ve verimli bir şekilde işlerini görmeleri ve daha hijyenli bir ortamda daha mutlu olmaları sağlanacaktır.

  • bina iç ve dış temizleme
  • bina ici temizlik
  • iç ve dış bina temizleme

Detay için Tıkla


Yorumlar Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Gönder
guvenlik